Bez kategorii

Tam gdzie ludzie, tam również podążają za nimi choroby

0

Wszędzie tam, gdzie są ludzie, jest choroba. Wydaje się, że to „truizm, ale kiedy się nad tym zastanowić, tak naprawdę nie ma powodu, aby wśród nas była choroba. Urazy i stany wynikające z nieprawidłowości genetycznych, jasne, ale choroba zakaźna? Ludzie mają jedne z najbardziej złożonych mózgów, zdolnych do lądowania ludzi na Księżycu za pomocą suwaka logicznego i mocy obliczeniowej nowoczesnej kuchenki mikrofalowej. Dlaczego więc nie możemy pokonać bardzo prostego wirusa lub nieco bardziej złożonych bakterii?

Jedną z wielu odpowiedzi na to pytanie jest sama natura ludzka. Wstanie i wyjście z sytuacji, która staje się niebezpieczna, leży w naturze człowieka. Mamy dwie nogi i inteligencję i używamy ich, aby uciec przed niebezpieczeństwem i iść tam, gdzie jest dobrobyt i możliwości. Granice międzynarodowe, nawet te ufortyfikowane, można łatwo pokonać dzięki pomysłowości i wytrwałości. Niektóre granice przekraczają nawet same liczby. A wraz z ludźmi pojawiają się choroby.

Staliśmy się tak dobrzy w wstawaniu i ruszaniu w drogę, że możemy być w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 24 godzin dzięki dowolnemu z wielu opracowanych przez nas środków transportu. Samolot mógłby wystartować z Demokratycznej Republiki Konga z osobą zarażoną wirusem Ebola w tej chwili i wylądować w Denver w Kolorado, zanim zaczną się pojawiać jakiekolwiek objawy choroby. Samoloty, pociągi i samochody przewożą ludzi, a ludzie przenoszą choroby.

W średniowieczu statki podróżujące z Azji do Europy niosły ze sobą dżumę. Dżuma dymienicza to infekcja bakteryjna, która może być przenoszona drogą powietrzną lub ukąszenie. W ówczesnej Europie i innych miejscach w znanym nam świecie jest bardzo prawdopodobne, że doszło do obu rodzajów transmisji. Zanim to wszystko zostało powiedziane i zrobione, ponad połowa mieszkańców Europy zmarła.

Sprawdź: Szczepienia covid Bydgoszcz

Obecnie w ciągu jednej doby, z jednego miejsca, choroba może rozprzestrzenić się na cały świat. Dodatkowo źródeł jednocześnie może być kilkaset (tyle ile osób w jednym samolocie). Jak widać, choroby podróżują, ale nie podróżują same. Podróżują z nami. Nawet z naszymi dużymi mózgami nie możemy ich kontrolować, a te same duże mózgi pozwalają nam znaleźć sposoby, aby dostać się z punktu A do punktu B i omijać wszelkie granice lub bariery w podróży. Te wielkie mózgi stworzyły również naukę i technologię, która służy do immunizacji. Szczepienie to obecnie jedyne rozwiązanie, które jest w stanie doprowadzić świat do normalności, abyśmy mogli bez obaw przemieszczać się między krajami.

Zabiegi manualne ciała w fizjoterapii

Previous article

Endermologia – naturalna technologia ujędrniania skóry i redukcji cellulitu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.