×

Zabiegi manualne ciała w fizjoterapii

Zabiegi manualne ciała w fizjoterapii

Zabiegi manualne ciała, to tak zwana terapia manualna i to właśnie nią, między innymi, posługuje się fizjoterapeuta Bydgoszcz w celu poprawy samopoczucia i motorki pacjenta. Terapia manualna jest dosyć często stosowaną formą terapii wykonywaną przez fizjoterapeutów i terapeutów manualnych. Nie tylko skutecznie działa na aparat ruchu, ale także świetnie wpływa na układ nerwowy pacjenta, tonizując go i wyciszając.

Dobrze poprowadzona terapia, o prawidłowo zlokalizowanym źródle problemu wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Konieczny jest w tym celu obszerny wywiad, a tutaj świadomość pacjenta o tym, jakie elementy mogą wpływać na jego ciało i samopoczucie są kluczowe, aby mogły zostać przez niego ujawnione w wywiadzie.

Kolejnym elementem są testy diagnostyczne, które pomagają zlokalizować miejsca zaburzające toniczność mięśniową. Ogromnie ważnym elementem jest także zaangażowanie pacjenta, oraz jego wyedukowanie o problemie. Fizjoterapeuta używając różnych technik manualnych jest w stanie zmienić tonus mięśniowy danego obszaru. Dzięki pracy manualnej fizjoterapeuta może rozpracować wszelkie dolegliwości wynikające z wcześniejszych urazów lub operacji. Jest w stanie pomóc w bólach wynikających z przeciążenia układu ruchu i dysbalansu mięśniowego powstałego na skutek długotrwałej pracy w jednej pozycji np. siedząc przy komputerze, prowadząc pojazd itd.

Dzięki zabiegom bazującym na terapii manualnej fizjoterapeuta wpływa na ukrwienie obszaru, zwiększa przesuwalność tkanki w tym powięzi, co przyczynia się do poprawy wzorca całego ruchu. Może także mobilizować dane struktury i zwiększać ich ruchomość przez co ciało powraca do swojej naturalnej funkcji, dolegliwości bólowe ustępują, a samopoczucie polepsza się.

Nieuniknionym podczas pracy manualnej jest praca na wielu układach – naczyniowym, krwionośnym, limfatycznym, nerwowym. To właśnie dzięki tak całościowej pracy z ciałem, terapia manualna przynosi tyle korzyści i jest  nieoceniona w walce z wieloma dolegliwościami i dysfunkcjami narządu ruchu, tymi pourazowymi, jak i tymi nieznanego pochodzenia.