×

Tam gdzie ludzie, tam również podążają za nimi choroby

Tam gdzie ludzie, tam również podążają za nimi choroby

Wszędzie tam, gdzie są ludzie, jest choroba. Wydaje się, że to „truizm, ale kiedy się nad tym zastanowić, tak naprawdę nie ma powodu, aby wśród nas była choroba. Urazy i stany wynikające z nieprawidłowości genetycznych, jasne, ale choroba zakaźna? Ludzie mają jedne z najbardziej złożonych mózgów, zdolnych do lądowania ludzi na Księżycu za pomocą suwaka logicznego i mocy obliczeniowej nowoczesnej kuchenki mikrofalowej. Dlaczego więc nie możemy pokonać bardzo prostego wirusa lub nieco bardziej złożonych bakterii?

Jedną z wielu odpowiedzi na to pytanie jest sama natura ludzka. Wstanie i wyjście z sytuacji, która staje się niebezpieczna, leży w naturze człowieka. Mamy dwie nogi i inteligencję i używamy ich, aby uciec przed niebezpieczeństwem i iść tam, gdzie jest dobrobyt i możliwości. Granice międzynarodowe, nawet te ufortyfikowane, można łatwo pokonać dzięki pomysłowości i wytrwałości. Niektóre granice przekraczają nawet same liczby. A wraz z ludźmi pojawiają się choroby.

Staliśmy się tak dobrzy w wstawaniu i ruszaniu w drogę, że możemy być w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 24 godzin dzięki dowolnemu z wielu opracowanych przez nas środków transportu. Samolot mógłby wystartować z Demokratycznej Republiki Konga z osobą zarażoną wirusem Ebola w tej chwili i wylądować w Denver w Kolorado, zanim zaczną się pojawiać jakiekolwiek objawy choroby. Samoloty, pociągi i samochody przewożą ludzi, a ludzie przenoszą choroby.

W średniowieczu statki podróżujące z Azji do Europy niosły ze sobą dżumę. Dżuma dymienicza to infekcja bakteryjna, która może być przenoszona drogą powietrzną lub ukąszenie. W ówczesnej Europie i innych miejscach w znanym nam świecie jest bardzo prawdopodobne, że doszło do obu rodzajów transmisji. Zanim to wszystko zostało powiedziane i zrobione, ponad połowa mieszkańców Europy zmarła.

Sprawdź: Szczepienia covid Bydgoszcz

Obecnie w ciągu jednej doby, z jednego miejsca, choroba może rozprzestrzenić się na cały świat. Dodatkowo źródeł jednocześnie może być kilkaset (tyle ile osób w jednym samolocie). Jak widać, choroby podróżują, ale nie podróżują same. Podróżują z nami. Nawet z naszymi dużymi mózgami nie możemy ich kontrolować, a te same duże mózgi pozwalają nam znaleźć sposoby, aby dostać się z punktu A do punktu B i omijać wszelkie granice lub bariery w podróży. Te wielkie mózgi stworzyły również naukę i technologię, która służy do immunizacji. Szczepienie to obecnie jedyne rozwiązanie, które jest w stanie doprowadzić świat do normalności, abyśmy mogli bez obaw przemieszczać się między krajami.