×

Jaka jest najskuteczniejsza i najmocniejsza metoda leczenia trądziku?

Jaka jest najskuteczniejsza i najmocniejsza metoda leczenia trądziku?

Najskuteczniejszym lekiem na trądzik jest doustny lek o nazwie izotretinoina. To leczenie zwykle całkowicie usuwa trądzik w ciągu około 4-6 miesięcy i często można je przerwać. Trądzik zazwyczaj pozostaje całkowicie usunięty lub ustępuje, szczególnie jeśli w celu utrzymania poprawy stosuje się żel lub krem. Sprawdź: Dermatolog Świecie

U około jednej trzeciej osób trądzik powraca, ale zwykle następuje to stopniowo i z opóźnieniem trwającym miesiące lub lata. Leczenie izotretynoiną można powtórzyć, a nawet stosować (pod nadzorem specjalisty) w małych dawkach w dłuższej perspektywie, aby całkowicie kontrolować trądzik.

Dlaczego więc wszystkim pacjentom nie przepisuje się izotretynoiny? Powodem są możliwe skutki uboczne. Wszyscy pacjenci odczuwają skutki uboczne, ale u większości są one łagodne. Każdy ma suche usta, które mają skłonność do pierzchnięcia, niektórzy ludzie będą mieli suchą skórę, zwłaszcza jeśli mają już skłonność do wysuszania skóry lub wyprysków.

Na początku leczenia trądzik nasila się u około jednej na cztery osoby. Niektórzy ludzie uważają, że ich mięśnie trochę bolą, ale te skutki uboczne nie występują zwykle przy niższych dawkach, które są często używane. Skutki uboczne, na które zwraca się najwięcej uwagi, to możliwy wpływ na nastrój.

Trądzik jest przykrą dolegliwością, która może mieć ogromny wpływ na pewność siebie, chęć nawiązywania kontaktów towarzyskich, a nawet możliwość zdobycia pracy, jakiej chcą. Jest to związane z lękiem i depresją. Jeśli spojrzymy na grupę pacjentów leczonych izotretynoiną z powodu trądziku, ich nastrój znacznie się poprawi, gdy trądzik zniknie. Jednak u niektórych osób sam lek wydaje się wywoływać uczucie przygnębienia lub depresji, które może trwać kilka miesięcy po odstawieniu.