×

Genetyka i styl życia

Genetyka i styl życia

Genetyka jest definiowana jako badanie dziedziczności i zmienności dziedzicznych cech. W każdej z naszych komórek znajduje się 46 nici DNA, które są ciasno zwinięte w chromosom. Szacuje się, że w każdym chromosomie mamy od 20 000 do 25 000 genów. W większości przypadków geny są takie same u wszystkich ludzi, ale niewielka liczba genów jest nieco inna u każdego człowieka. Te małe różnice sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś i jesteś wyjątkowy.

Ponieważ większość naszych genów jest taka sama, jesteśmy w stanie wyodrębnić określone segmenty kodu genetycznego, które korelują z określoną dysfunkcją lub chorobą. Te segmenty kodu genetycznego mogą wskazywać na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, takiej jak choroba Alzheimera. Najczęstszym genem związanym z chorobą Alzheimera jest apolipoproteina E (ApoE). Istnieją trzy różne formy genu ApoE: ApoE2, E3 i E4. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera może zależeć od posiadanego genu ApoE. Z jednej strony E2 wydaje się być bardziej ochronna, a z drugiej strony E4 zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera.

Chociaż ApoE4 nie powoduje choroby Alzheimera, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju tej choroby. Istnieje wiele terapii i czynników związanych ze stylem życia, które można wykorzystać, aby zmaksymalizować optymalny stan zdrowia i zmniejszyć ogólne ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Twoja genetyka ładuje broń, ale to styl życia pociąga za spust. Przebadaj się, zobacz, jakie masz markery genetyczne, skoryguj wszelkie niedobory, usuń z diety zapalne pokarmy i postaw na zdrowie!