×

Czy można mieć normalną masę ciała i być otyłym?

Czy można mieć normalną masę ciała i być otyłym?

Zwykle, gdy Ty lub Twój lekarz mierzysz swój wzrost i wagę, wykonuje się pomiar BMI (wskaźnik masy ciała). Jest to po prostu stosunek masy ciała do wzrostu i jest dość użytecznym narzędziem do określenia nadwagi lub otyłości w przypadku dużej populacji. Jednak na poziomie indywidualnym zwykle nie ujawnia całej historii. Na przykład osoba może mieć bardzo wysoką masę mięśniową i zostać oznaczona jako osoba z nadwagą lub otyłością. Jest to typowe dla wielu sportowców i kulturystów, ale nie odzwierciedla stanu przeciętnej osoby.

Z kolei stan określany jako otyłość z prawidłową masą ciała jest częstszym problemem w populacji ogólnej. Opisuje osobę, która ma „zdrowy” BMI, ale ma wysoki procent tkanki tłuszczowej i stosunkowo niską masę mięśniową. Badania wykazały, że ponad połowa dorosłych Amerykanów z normalnym BMI (<25) miała zbyt wysoki procent tkanki tłuszczowej. Tutaj pomiar procentowej zawartości tkanki tłuszczowej staje się nieodzownym przewodnikiem po lepszym zdrowiu.

Uzyskanie dokładnego pomiaru procentowej zawartości tkanki tłuszczowej może pomóc w osiągnięciu bardziej świadomych celów związanych z odchudzaniem i utrzymać motywację. Jak już wspomniano, gdy po prostu widzisz swoją wagę na skali, nie mówi ci, jaka część tej wagi jest beztłuszczowa (mięśnie, kości, woda itp.) Kiedy ktoś rozpoczyna program ćwiczeń, zdarza się, że waga stoi w miejscu lub nawet wzrasta w wyniku przyrostu masy mięśniowej. Może to być co najmniej zniechęcające. Z drugiej strony, jeśli pomiary analizy ciała mogą być wykonane, sprawdzaj wzrost przyrostu mięśni i stratę tłuszczu, aby zwiększyć motywację.

Patrząc na liczbę tkanki tłuszczowej, skład 30% lub mniej jest ogólnie uważany za zdrowy dla kobiet, podczas gdy 20% lub mniej dla mężczyzn.. Aby uzyskać optymalną sprawność, kobiety powinny mieć poniżej 24%, a mężczyźni poniżej 17%