×

Alergia przez psa

Alergia przez psa

Jak twierdzi alergolog Bydgoszcz – jeśli mówimy o alergii, to zwierzęta zazwyczaj pojawiają się w kontekście przyczyn naszych objaw alergicznych. Wiele osób jest uczulonych na sierść. Może to zaskakujące (choć nie powinno), ale nasi domowi, kudłaci pupile również mogą cierpieć z powodu uczulenia. Alergii u zwierzaka nie należy mylić z chwilową nietolerancją pokarmu. Jeśli jednak konkretne objawy pojawiają się regularnie, warto wybrać się do weterynarza, gdyż dalsze spożycie szkodliwych dla czworonoga pokarmów, może prowadzić do pogorszenia się stanu organizmu.

Objawy alergii u zwierzaka

Zwierzak uczulony częściej niż inne zmaga się z biegunką i wymiotami. Jeśli zauważymy, że często drapie łapą po twarzy, może to być kolejny sygnał. Wszelkie zmiany skórne, a więc strupki, zadrapania, powinny być na bieżąco sprawdzane. Dodatkowo, alergia może spowodować różnego rodzaju zapalenia: uszu, warg. Może też wystąpić pokrzywka oraz łysienie czworonoga.

Podczas wizyty u weterynarza należy najpierw wykluczyć inne opcje niż alergia, a dopiero potem zająć się rozpoznaniem konkretnego alergenu. Może okazać się, że pupil nosi pasożyta, które daje takie, a nie inne objawy. Jeśli jednak lekarz nie stwierdzi obecności pasożyta, należy zastosować tzw. dietę eliminacyjną, a więc podawać zwierzęciu pokarmy, jakich zazwyczaj nie spożywało oraz ustalić który z nich uczula. Nie zawsze jednak musi być to alergia pokarmowa. Zwierzęta również mogą być uczulone np. na pyłki. Warto więc wykonać testy alergiczne, aby być pewnym, że nasz czworonogi przyjaciel się nie męczy.